Hipnoz Hakkında Bilgiler ve Bilimsel Araştırmalar

Hipnoz giderek ülkemizde daha fazla tanınmaktadır ve gerçek anlamda 1000’lerce hipnoz araştırma çalışması vardır. Hipnozun;  hafızayı geliştirme, motivasyon, kilo kaybına yardım etme ve insanların sigarayı bırakmaya yardımcı olması gibi faydalı yanları vardır.

Hipnoz başka herhangi bir terapiye göre daha yüksek bir başarı oranına sahiptir.

1970 yılında, hipnoz araştırma çalışmalarında çığır açan “Meta-analizi”, hipnozu son derece etkili bir terapi biçimi olarak kabul etmiş Alfred A. Barrios tarafından yürütülmüştür.

 

Barrios, hipnoz hakkındaki 1,018 çalışmayı ve makaleyi, psiko-analitik terapide 899 makale ve davranış terapisi üzerine 355 makaleyi karşılaştırdı. Özellikle bakılan terapilerin başarı süreleri genel olarak kalıcıdır.

 

Genel davranış terapileri ile 22 haftalık bir terapi sonucu genel problemlerin halledilme olasılığı %78 olarak analiz edilmişti.Bunun haricinde hipnozla kıyaslandığında hipnoz tedavisi bu konuda şüphesiz bir ağır siklet şampiyondu.Hipnozla 6 haftalık bir terapi  sonucu problemlerin halledilme olasılığı %92 idi.

Bu, hipnozunun yalnızca en etkili yöntem olduğunu değil ayrıca diğer terapi türlerinden daha az zaman ve seans gerektirdiğini göstermişti.

 

Hipnoz ile Zayıflama

Hipnoz ile zayıflama son zamanlarda çok daha fazla popülerlik kazanıyor. İngiliz pop yıldızı Lily Allen kısa süre önce bir gazete röportajında hipnozun belinin 4 beden küçülmesine yardım ettiğini söyledi.

Hipnoz ile zayıflama ile karar verdikten sonra bir hipnoterapistle görüştü.

Lily Alan, Daily Mail ile röportaj yaptı.

“Artık spor salonuna hergün gitmek istiyorum, yoksa gerçekten kötü hissediyorum. Sadece daha zayıf ve sağlıklı olmak istiyorum.Şuana kadar  ben hiç bu kadar mutlu olmamıştım.”

 

Marion Cornes, mide küçültme ameliyatı geçirdiğine inanmak için hipnotize edildiğinde 55 kilo verdi

Hipnoz ile zayıflama seanslardan hemen sonra haftada 3 kilo vermeye başladığını ve küçük bir yemek bile yerse hemen doyduğunu söyledi.

“Her diyeti denedim ve dünyanın bana sunduğu egzersizleri yaptım” dedi. “Tabletler, Weight Watchers, Atkins, Slimfast, milkshake ve hatta kişisel bir eğitmen denedim ancak hiçbiri bana yardımcı olmadı.” dedi.

 

Hipnoz ile zayıflama diğerlerine oranla 30 kat daha fazla etkilidir

Cochrane ve arkadaşları hipnoz ile zayıflama üzerine yağ oranı % 20’den fazla aşırı kilolu 60 kadın katılımcı ile bir araştırma yaptı. Katılımcıları, hipnoz ile zayıflama tedavisi gören ve herhangi bir hipnoz tedavisi almayan olarak 2 gruba ayrıldı.

 

Sonuçlar, hipnoz tedavisi alan grubun daha fazla kilo verdiğini gösterdi. Her katılımcı, kontrol esnasında ortalama 7.7 kg zayıfladı, kontrol grubundaki kadınlar ise sadece 0.200 kg zayıflamıştır.

 

Cochrane, hipnozun kilo kaybı çabalarınızı 30 kat daha etkili hale getireceği sonucuna varmıştır.

 

Hipnoz ve Sigarayı Bırakma

Hipnoz muhtemelen insanların sigarayı bırakmalarına yardım etmekle en ünlü terapi çeşididir. Yakın zamanda Matt Damon sigarayı bırakmanın faydalarına tanıklık etmiştir.

– Jon Leno’ya  bir hipnoterapistle görüştüğünü ve bunun işe yaradığını söylemiştir:

 

Hipnotizma uzmanına gittim … İşe yaradı. Yemin ederim işe yaradı. Hayatımda şimdiye kadar yaptığım en büyük karardı!

Jay Leno ile Tonight Show’da Matt Damon

Bu hipnoterapi alanındaki araştırmalar çok ciddi ve sağlam, hipnoz sadece sigarayı bırakmak için kullanırken çok büyük bir başarı oranını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda sigarayı bırakma tedavisinin en etkili şekli olduğunuda kanıtlıyor (Nikotin yamaları / sakız vs oranından daha yüksektir)

 

Hipnoz, sigarayı bırakmanın en etkili yoludur.

 

1992’de Iowa Üniversitesi, insanların sigara içmeyi bırakmalarına yardımcı olmak için farklı yöntemler kullanarak yapılan çalışmaların meta-analizini gerçekleştirdi. Bu, şimdiye kadarki en büyük bilimsel karşılaştırmadır.Amerika’dan ve Avrupa’dan toplam 72.000 kişinin yer aldığı 600’den fazla denekle çalışılmıştır.

Ortalama olarak, hipnozun nikotin yamaları veya nikotin değiştirme yöntemlerinden üç katı daha iyi olduğunu ve yalnız bırakmayı denemekten ise 15 kat daha etkili olduğunu ve hipnozun sigarayı bırakmanın en etkili yolu olduğuna karar verdiler.

 

 

 

 

Washington Üniversitesi tıp fakültesi, sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için 43 hastada hipnoz uygulaması yapıldı.Hipnoz uygulaması alan 43 ardışık hastanın 39’unda takipte tütün kullanımını bıraktıkları gözlendi (tedavi sonrası 3 yıla kadar).

 

 

Hastaların % 81 i Hipnozdan sonra sigara içmeyi bıraktı

 

30 hasta sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için doktorları tarafından tedavi için Texas A & M Üniversitesi’ne sevk edildi. Bu gruptan 21 hasta geri döndü ve sigarayı bırakmak için 3 seans hipnoz uygulandı.

 

Sonuçlar, tedaviden hemen sonra hastaların % 81’inin sigara içmeyi bıraktıklarını gösterdi. Ardından 12 ay sonraki bir takipte bu hastaların% 48’inde hala sigara içmediklerini bildirdi.

 

Elkins GR ve Rajab MH, hipnozun insanlara sigarayı bırakmaları için gerçekten etkili bir yöntem olduğuna karar vermişlerdir.

 

Diğer Alanlarda Hipnoz Araştırması

Anksiyete, motivasyon, hafıza, ağrı kesici, odaklanma ve konsantrasyona nasıl yardımcı olduğunu, hatta birinin anestezi gerekmeden ameliyat yapılmasına izin verilmesi için nasıl kullanılabileceğini hipnoza kelimenin tam anlamıyla binlerce araştırma çalışmaları vardır.

 

Sporcular hipnozla daha iyi odaklanıyor

 

Profesyonel sporcular, golf antrenmanları veya golf müsabakalarında  performans artımından sinirlerini düzeltmeye kadar her şeyi düzeltmek için hip
noza yöneliyor.

National Guild of Hypnotists Başkanı Dr. Dwight Damn, grubun üyelerinin 7.000 ‘den fazla sporcuların performanslarını artırmasına yardımcı olmak için hipnoz kullandığını söylüyor.

 

New York Jets’in ünlü eski eğitimcisi Bob Reese, hem profesyonel hem eğlence amaçlı sporcularla “Akış durumuna girmek “ için hipnoterapi kullanıyor.

 

Akış durumuna girmek için kullanıldığında hipnoz, sporcuların zirve performansını yakalaması ve zamanın % 100’ünü verimli bir şekilde kullanabilmesi için çalışır. Sporcu her zaman meta performansına ulaşamaz bunun sebebi paranoyalardır, sinirlenme ve gerginliklerdir.Hipnoz bu durumları ortadan kaldırır ve akış durumuna girilmesinde oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.

 

Hipnoz kaygıyı azaltmaya yardımcı olur (geleneksel gevşeme tekniklerinden daha büyüktür)

 

İngiltere’de Hampshire Hipnoterapi Merkezi’nde 11-16 yaşlarındaki 10 öğrenciyle anksiyete ile ilgili duygusal davranışsal zorluklar için tedavi edilen küçük bir araştırma çalışması gerçekleştirildi.

 

Öğrencilere, hayatlarında elde etmek istedikleri şeylerle ilgili hedefler belirlemelerine yardım etmek ve bu hedeflere yönelik çalışmalara yardımcı olmak için otohipnoz  öğretildi.

 

Bu denemelerden  sonra öğrencilerin öğretmenleri, otohipnoz kullanan öğrencilerde daha fazla iyi yönde değişiklik gördüklerini ve bunun, hipnoterapinin bilişsel ve duygusal değişiklikler ürettiğinden dolayı olduğunu söylediler.

 

Hipnoterapinin öğrencilerin çaresizlik duygularını ve kaygılarını azaltmaya yardımcı olduğu ve hipnoterapinin etkilerinin geleneksel gevşeme tekniklerinden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

 

Hipnoterapi, IBS hastalarının% 71’ine 5 yıla kadar yardımcı olur

 

Hipnoz üzerine yapılan bir araştırma çalışması İrritabl Bağırsak Sendromu olan hastaların% 71’inde yardımcı olduğunu ve tedaviden sonraki etkisini beş yıl kadar sürdüğü sonucuna varıldı.

 

Manchester, Withington Hastanesi’nden araştırmacılar, çalışmayı 200 hasta üzerinde gerçekleştirdiler; her biri yaklaşık 12 hafta boyunca 1 saatlik oturumlar düzenledi.

 

Hastaların çoğunluğu, hipnoterapinin IBS semptomlarının şiddetini azalttığını, durumlarının hafiflettiğini ve onları daha rahat hale getirdiğini ve bu etkilerin 5 yıl sonrasına kadar sürdüğünü bulmuştur.

 

Etkileri zamanla tükettiğini bildiren hastalar bile bozulmanın az olduğu ortaya çıkmıştır.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Biliyor musun?

Bütün bu insanlar yaşamlarındaki belli noktalarda, kötü alışkanlıklarını ve kişisel sorunlarını aşmalarına, sınırlamalarını ortadan kaldırmalarına ve  başarılı olmalarına yardımcı olmak için hipnozla tanıştılar.

 

tigerwood

Tiger Woods (Professional Golfçü):

 

Hipnozu ve görselleştirme tekniklerini genç yaştan beri odaklanmaya ve “Akış durumuna” girmeye yardımcı olmak için kullandı.

 orlandobluum

 

Orlando Bloom (Aktör)

Annesi onu küçük yaşlarda çikolataya bağımlılığını yenmesi ve kişilik şekillendirmesine yardımcı olması için onu bir Hipnoz uzmanına götürdü.

 sophie

Sophie Dahl (Model)

Hipnoz ve yeni bir sağlıklı yaşam biçiminin yardımıyla büyük bir miktar kilo kaybetti.

 img_pages_hypnosis-research_steve-hooker-w100

Steve Hooker (Atlet)

Performansını görselleştirmek için hipnoz kullandıktan sonra Pole Vault’daki 2010 Delhi Common wealth Oyunları’nda Altın Madalya kazandı.

 img_pages_hypnosis-research_mozart-w100

Mozart (Besteci)

Tarihsel kaynaklar, Mozart’ın “Cosi fan tutte” adlı ünlü operasını aslında hipnoz altında bestelediğini belirtiyor.img_pages_hypnosis-research_aaron-eckhart-w100

Aaron Eckhart (Aktör)

Hipnozun, sigara ve alkol alışkanlıklarını yenmek için kullandığını ve “hayatını sonsuza dek değiştirdiğini” iddia ediyor.

img_pages_hypnosis-research_winston-churchill-w100

W. Churchill (Başbakan)

Günlüğünde Planlama ve strateji toplantıları için gerekli olduğunda bütün gece uyanık kaldığını bu yüzden yorgunluğu önlemek için hipnoz kullandığını yazmıştı.

 

 img_pages_hypnosis-research_ashton-kutcher-w100

Ashton Kutcher (Aktör):

İki farklı şekilde kullandı ; bir zamanlar kolejde kendisine kariyerine başlamaya ve “ünlü olma” durumuna odaklanmasına yardım etmek için hipnozu kullandı; daha yakın zamanlarda da sigarayı bırakmasına yardım etti.

 img_pages_hypnosis-research_matt-damon-w100

Matt Damon (Aktör)

Sigarayı hipnoz yardımı ile bıraktı ve daha sonra “Hayatımda şimdiye kadar aldığım en büyük karar”  olduğunu söyledi

 

 img_pages_hypnosis-research_kevin-mcbride-w100

Kevin McBride (Boksör)

Her mücadeleden önce, kendine güvenen ve korkusuz bir zihinsel duruma girmek için hipnoz kullanıyor.

 img_pages_hypnosis-research_ellen-degeneres-w100

 Ellen DeGeneres (Program Sunucusu)

Deneyimli sunucu, konuk olarak aldığı bir hipnoz uzmanıyla programdan sonra da görüşüp sigarayı hipnozla bıraktı.

 img_pages_hypnosis-research_ben-affleck-w100

 Ben Affleck (Aktör):

Hipnoz yardımıyla sigara içmeyi bıraktı, daha sonra “Sigara içmediğim için sağlığımda büyük bir fark hissediyorum. Beş yıl önce olduğumdan daha iyi durumda olduğumu hissediyorum “dedi

hipnoz
hipnoz

David Beckham (Futbolcu)

Kişisel problemlerinden bazılarıyla yüzleşmesine yardım etmesi için bir hipnoterapisti özel olarak ziyaret etti.

 img_pages_hypnosis-research_jack-nicklaus-w100

Jack Nicklaus (Pro. Golfçü)

Hipnoterapi ve görselleştirme tekniklerinin, oyun sırasında konsantrasyon düzeyinin yükselmesinin tek nedeni olduğunu iddia ediyor.