Ben Franklin Etkisi Nedir ? : Düşmanlarınızı Sadık Dostlara Çevirin

Benjamin Franklin Etkisi

Bu yazıda Ben Franklin Etkisi (Bilişssel Uyumsuzluk Yasası) ile düşmanlarınızı nasıl sadık dostlara çevirebileceğinizden bahsettim.

Benjamin Franklin, 18. yüzyılda yaşamış Amerikan devlet adamı, bilim adamı, mucit, müzisyen ve yazar. Muhtemelen bir çok filmde ve doların üzerinde görüp tanıyor olmalısınız. Bir keresinde, bir kişi onu uzunca bir konuşma ile kendisini yerdi. Bu onu çok öfkelendirdi, ancak intikam almak yerine farklı bir şeyler denemek istedi.

 

Amacının onu bir arkadaşa çevirmek olduğunu anladı, çünkü böyle bir şey onu kışkırtacağını ve ilerde kendisi hakkında yine böyle bir davranışta bulunabileceğini düşündü.

Ben Franklin Etkisi

Bu yüzden Benjamin F. düşmanından bir  kitap ödünç almak için bir mektup yazdı. Benjamin F. bir dönem kütüphanede çalıştığı için iyi bir edebi zevki vardı.Bundan dolayı bu durum düşmanı tarafından hoş karşılandı. ve kitabı Benjamine gönderdi.

Bir dahaki  karşılaşmalarında kendisiyle iyi bir sohbet gerçekleşti ve arkadaş oldular.Düşmanından kendisini destekleme sözü aldı.

Benjamin Franklin Etkisi

Ben Franklin EtkisiŞahit olduğun şey, Ben Franklin Etkisi olarak biliniyor.

Bir kişiye bir iyilik yaptığımızda (başta sevmediğimiz veya onlardan nefret etsek bile) onları daha çok sevme eğilimindeyiz .  Bir başka deyişle, size karşı bir iyilik yapmalarını isteyerek kişinin tutumunda olumlu bir değişiklik yapabilirsiniz.

İlk başta neredeyse büyü gibi görünüyor, ancak bunun neden olduğu konusunda iyi bir psikolojik açıklama var …

Kararsız olduğunuzda nasıl davrandığınızı düşünün. Size bir çikolatalı kek sunarsam muhtemelen kararsız kalmazsınız ve memnuniyetle alıp yiyebilirsiniz.Çünkü tadı lezzetli 🙂

Bununla birlikte, kilonuzu korumaya çalışıyorsanız ve sana bir çikolatalı kek sunuyorsam, potansiyel olarak bir çikolata yemenin neden olacağı kilo alma maliyeti sizde kararsızlık oluşturabilir.

Pastayı yemeniz için, onu yemenin oluşturduğu potansiyel fayda, onu yememe potansiyel faydasından daha ağır basmak zorundadır.

Pastayı yemek ve yememek arasında kaldığınızı ve benim ısrarımla yediğinizi hayal edin.Bu durumda beyniniz düşüncenizle çeliştiğinizden dolayı bilişssel uyumsuzluk yasasını devreye sokacaktır.

Çelişkiyi düzeltmek için, zihniniz artık yaptığınız şeyi haklı çıkarmak için mazeretler üretmeli ve rasyonalize etmek  zorundadır, böylece bilişsel uyumsuzluk yasası çözülür.

Yani kısaca kendinize

“Bir pastadan herhangi bir zarar gelmez”

veya

“Yarın sabah ekstra kardiyo antrenmanı yapacağım” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

İşte  bu durum ben franklin etkisi ne örnektir.

İnsan zihni, maliyetlerden daha fazla fayda sağlayan bu işlemleri yapmak için elinden geleni yapacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer başarısız olursa ve faydalardan daha fazla maliyet taşıyan bir şey yapmaya kalkarsa faydalarından daha fazla masrafa maruz kalmış bilginin ele alınması zordur, bunun gerçekten başarısız olduğunu kendine itiraf edemez bunun için bahaneye ihtiyacı vardır.

Birine yardım istediğinde ve sana yardım ettikleri zaman, bunu yapmak için iyi bir nedeni olmasa bile onlar bir bahane üretmelidir. Biz genellikle sevdiğimiz kişilere yardım ettiğimiz için, kişinin zihni “Kendisine yardım ettim, bu yüzden onu seviyorum ” gibi bir bahane üretiyor ve bilişsel uyumsuzluğu ortadan kaldırıyor.

Çoğu durumda, nefret kendinizi rakibinizden daha iyi görmenizi sağlayacak bir yöntemdir. Çoğu zaman birisi “senden nefret ederim” dediğinde, “Benden daha iyi olduğunuzdan nefret ediyorum”  demek isterler

Hipnoz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Benjamin franklin etkisi adlı yazımı beğendiyseniz  bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)