Bir Hipnoz Uzmanının Gerçekte Yaptığı Şey Nedir?

Her türlü hipnoz için ortak olan temel bir mekanizma vardır. Hipnoz amacı zihninizi yeni inançlarla programlamak olduğundan, hipnoz sizi son derece duyarlı bir zihin durumuna sokacak şekilde ideal bir ortam oluşturur.

Diyelim ki siz bir sigara içicisiniz ve alışkanlıktan vazgeçmek için bir hipnoterapisti ziyaret ettiniz.

Peki ya size sadece “Siz sigara içmiyorsunuz” demiş olsaydı… Bu işe yarayacak mıydı? İnanabiliyor musun?

Hayır, bilinçli zihin fikre hemen karşı koyacak ve muhtemelen ona “Sigara içiyorum! “ Buraya bunun için mi geldim?  diyecektiniz.
Daha radikal bir çözümle, hipnoterapist, zihninizi böyle bir şeye benzeyen farklı bir yaklaşımla programlar .

“Gözleriniz kapalıyken ve koltukta rahatça  uzanırken, yalnızca sesimi duyabilirsiniz. Şimdi  gevşemen için uzun ve derin nefesler almanı istiyorum. Ne kadar çok nefes alırsanız, kendinizi o kadar daha rahat hissedeceksiniz. Kendinizi ormanda yürürken, aldığınız her adımda gitgide daha rahat hissedeceğinizi düşünün. Kuşların cıvıl cıvıltısını dinleyin, çalıların ardında akan akarsu ve çimlerin ayaklarınızın altında olduğunu hissedin. Ağaçları gökyüzüne yükselirken izleyin, doğadaki odunsu kokunun kokusunu alın … “

Yeterince derin rahatlarken…

“Sen sigara içmiyorsun. Sen her zaman sigara içmiyorsun. Sigara içme alışkanlığını hattın bir yerinde buldun. Asla gerçek kimliğinizin bir parçası değildi. Sigara sadece sağlığınızı mahvetti ve sizi mutsuz etti. Sahte kimliği bırakmanın ve gerçek, sağlıklı sana dönmenin zamanı geldi “

Yukarıdaki örnek, hipnotik bir betik için tipik basit bir örnektir. Peki hipnoterapist tam olarak ne yapıyor?
Tipik bir hipnoterapi tekniği

Pacing AND Leading (Uyum Kur ve Yönlendir)

 

hipnoz
Bir Hipnoterapistin Hipnoz Seansı

 

Hipnoz uzmanı hipnoz oturumunu iki aşamalı olarak gerçekleştirir:

Pacing ve Leading

Pacing aşamasında, hipnoz uzmanı kendisini zihninizde güvenilir bir bilgi kaynağı olarak inşaa etmeye çalışır. Güven, birisini hipnotize etmek için çok güçlü bir yoldur. Birine güven verdiğimizde, eleştirel bir filtre kullanmadan söyledikleri her şeyi kabul etme eğiliminde olur.

Peki hipnoz uzmanı sizi ona güvenmeniz için ne yapar? Hemen doğrulayabileceğiniz mutlak doğruları söyler. Yukarıdaki hipnotik senaryoyu bir kez daha göz atın …

 

 

Gözleriniz kapalıyken ve koltukta rahatça  uzanırken

Elbette koltuğunuza rahatça uzanıyor ve gözlerinizi kapattınız (çünkü hipnoz uzmanı başta sizden bunu yapmanızı istiyor). Yani hipnoz uzmanının söylediği, sizin tarafınızdan GERÇEK olarak kaydediliyor.

 

yalnızca sesimi duyabilirsiniz

Hipnoz seansları neredeyse hiç rahatsızlık vermeyen ortamlarda yapılır. Yani evet, sadece hipnoz uzmanının sesini duyuyor olmalısın. (Gerçek)

 

Şimdi  gevşemen için uzun ve derin nefesler almanı istiyorum. Ne kadar çok nefes alırsanız, kendinizi o kadar daha rahat hissedeceksiniz.

Derin solunum iyi bilinen gevşeme tekniğidir.

Hipnoz uzmanı zekice sizden derinlemesine nefes almasını ister ve daha sonra kendinizi rahat hissettiğinizi söyler; bu derhal bir GERÇEK olarak doğruladığınız bir şeydir.

Sonra hipnoz uzmanı, ormanda yürürken kafanızda bir resim boyuyor.

Bütün duyularınızı karıştırmaya çalışıyor. Zihinlerimiz gerçek ve hayal edilmiş deneyimler arasında ayrım yapamaz.

Yani aslında ormanda yürüyor olduğunuza inanıyorsunuz. Hayal gücü ne kadar canlıysa, deneyimde o kadar daha inandırıcı olur. Yine bir başka GERÇEK.

Dolayısıyla hipnoz uzmanı sizi birçok doğrulanabilir gerçekle zihninizi koşullamıştır. Şimdiye kadar, ona gerçek bir bilgi kaynağı olarak güvenme durumuna geldiniz ve çok rahat bir trans durumdasınızdır. Telkin almaya  hazırsınız.

Bir sonraki aşama, Hipnoz uzmanının size istenen telkin / komut verdiği aşama LEAD aşaması olarak adlandırılır.

Bu durumda, “Sigara içmiyorsun” önerisi doğrudan bilinçaltına sızar ve bunu bir inanca dönüştürme ihtimali vardır.

Hipnoz Uzmanı,

Sen her zaman sigara içmiyorsun. Sigara içme alışkanlığını hattın bir yerinde buldun. Asla gerçek kimliğinizin bir parçası değildi. Sigara sadece sağlığınızı mahvetti ve sizi mutsuz etti. Sahte kimliği bırakmanın ve gerçek, sağlıklı sana dönmenin zamanı geldi “

 vb.

gibi hipnoz uzmanının telkinleri daha doğrulanabilir gerçeklik örtüsü ile nasıl örttüğüne dikkat edin. Amacı  gerçekliğin içerisine gizlediği gizli komutları bilinçaltınızın gerçek gibi algılamasını sağlamaktır.

HÜSEYİN GÜNGÖR

Sertifikalı Hızlı Hipnoz Uzmanı / Eğitmen

1 thought on “Bir Hipnoz Uzmanının Gerçekte Yaptığı Şey Nedir?”

  1. Gerçekten çok hoşuma gitti başarılarınız devamını dilerim. Hemen hemen bütün makale ve yazılarınızı okudum gerçekten yararlı (faydalı) içerikler hazırlıyorsunuz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)