Derren Brown’un Gizli Hipnoz Analizi

NOT
Bu videoda anlatılan teknikler sadece bilgi vermek amaçlıdır.Bu teknikleri bilmeniz  size uygulama hakkı vermez.Bu uyarıya aldırmadan bu teknikleri kullanmaya çalışırsanız , bu  yazıyı yazan kişi veya siteyi sorumlu  tutamazsınız.

derren brown

Bu yazıda, hipnozun rock yıldızı Derren Brown tarafından yapılan “Trick or Treat” adlı showundaki “Kağıtla Ödeme” adlı bir videoyu analiz edeceğiz. Şimdi bu zihinsel videoların çoğunu izledim ve bunların çoğunun aldatmacadan ve göz boyamadan başka bir şey olmadığına ikna oldum.

Bununla birlikte, bu yazıda analiz edeceğimiz gibi bazı teknikler otantik görünüyor çünkü köklü bilimsel tekniklere dayanıyorlar. Derren Brown’ın “Kağıt ile ödeme”, bana göre gerçekçi bir olay gibi görünüyor; çünkü hareketin yapıldığı ortam çok gerçekçi ve daha da önemlisi, yaptığı hareketler örtülü hipnoz  teknikleri tarafından desteklenmektedir.

 

Birçok kişi bu hareketin özgünlüğünden şüphe ediyor ve nasıl çalıştığını anlamaya çalışmadan bunu reddediyor. Her zaman bir şey hakkında anlaşmaya varmanıza ya da katılmamanıza gerek yoktur. Bu olayların gerçek olup olmadığına kaygılanmanız gerekmez, çünkü burada yapmaya çalıştığım şey farklı  ve  bu şok edici eylemin nasıl yürütülebileceğini açıklayan bir teoriyi sizinle buluşturuyorum.

Öncelikle tüm videoyu bir kaç kez izledikten sonra yazımı okumaya devam edebilirsiniz veya bir yandan videoyu izlerken bir yandanda açıklamalarımı okuyabilirsiniz.

Bu video, Derren Brown’ın üç farklı satış elemanından malzeme satın alıp düz kağıda ödemeyi denediği üç eylem dizisidir.

1.Durum

derren brown

Bu durumda, Derren’in satış görevlisine çok nazik ve samimi bir şekilde yaklaştığını, gülümseyerek “Teşekkür Ederim” gibi cümleleri nasıl kullandığına dikkat edin. Bu önemli, çünkü Derren satış görevlisi ile ilişki kurmalı ve şüphe uyandırmak istemiyor. Satışın diğer satışlar kadar normal görünmesini istiyor. Satış görevlisine bile mekan için“Harika bir yer” sözü ile övgüyle bahsediyor. Böyle güzel ve samimi bir müşteriden kim şimdiye kadar şüphe ederdi ki?

Şimdi gerçek şeyler geliyor. Derren ona, “Bu ne kadar?” Diye sorduğunda, “Metro sistemi ” hakkında başka bir hikayeye başlar. Bu, satış görevlisinin bilinçli zihnini dağıtmak için bilinçli olarak yapılır; böylece bilinçaltının öneri veya talimatları kabul etmesi sağlanır.

 

Metro sisteminden dolayı biraz korktum. İçine girmek istemiyordum, o zaman birisi,biliyorsun SORUN DEĞİL AL dedi. Ben de ALDIM. Çok şaşırtıcı bir durumdu.

Derren bu kelimeleri söylediğinde, tıpkı ödemek üzere olan normal müşterilerin yaptığı gibi cüzdanıyla uğraşıyor. ‘Metro sistemi’ nden bahsedildiğinde, satış elemanının bilinçli zihnini  metro sistemi oluşturur. Bu durum telkin atmak için mükemmel bir zamandır.

Derren ona para verirken, “Alın, sorun yok” diyor. Derren’in anlattığı hikayenin bir parçası olduğu düşünülse de, aslında satış elemanının bilinçaltına yöneltilen bir TELKİNDİ.Böylece bilinçli zihnin yeterince dikkati dağıldığı sürece her türlü gizli telkin verilebilir.

Şaşırtıcı bir şekilde satış elemanı  bunu kontrol etmekten rahatsızlık duymadan parayı alır ve hatta Derren Brown’a para üstü uzatır! Derren’in hala nerede yaşadığını sorarak bilinçli zihnininin karışmasını nasıl sağladığını dikkat edin. Sonra elini sıkar ve “Çok teşekkür ederim” der ve ayrılır. Bu, satış görevlisine satışın normal olduğu yönünde yanlış bir izlenim verir.

2. Durum

 

derren brownDerren, yol kenarında bir satıcıya sosisli istiyor. Tedarikçi ona sosisli verdiği anda Derren akıl karıştırmaya başlar …

En yakın eczaneyi nerede bulabileceğimi biliyor musun?

Satıcı, eczaneyi ve zihnindeki yerini inceler ve sonra Derren’e bunu anlatır. Fakat Derrenın telkin verebilmesi için onun kafasını karıştırması gerekiyor …

 

 

 

 

 

Evet, berbat bir baş ağrısı yakalanmışsan aspirin … … ALman  iyi, o yüzden AL çünkü  iyi hissedersin. (Cümle zor anlaşılıyor)

Ne yazık ki! Satıcının zihni Derren’in düşündüğü kadar karışık değildi. Derrenın verdiği   boş kağıtları hemen fark eder ve Derren’e “Bu nedir?” Sorusunu sorar Derren yakalandığını biliyordur ancak yine de satıcıyı “Dady 65’i bilirsiniz” diyerek kafa karıştırmaya devam ediyor. Evet, siz de parayı oradan değiştirebilirsiniz ” demekte

Ama çok geç. Satıcı tamamen bilinçli ve paranın gerçek olmadığını biliyor.

 

SONUÇ:HÜSRAN

3. Durum

derren brown

Derren $ 4500 değerinde bir platin halka ısmarlayıp satış görevlisine “Bunun için nakit para vereceğim” diyerek kutuyu kapatmasını ister. Satış görevlisi yüzüğü paketlediğinde, Derren aklını dağıtmaya başlar …

Burada bir metro var mı? “…… Kuzey ya da Güney öyle mi?

Sonra cüzdanını açar, satıcının dikkatini toplamasına izin vermeden …

Köşeden düz aşağı doğru değilmi?

Satış elemanı olumlu yanıt verir. BROWN, satıcının dikkatini dağıtmaya zorladı, böylece ona sahte parayı alması için bilinçaltında bir öneri verebilirdi….

 

 

 

Evet, buradaki metroları kullanmaktan biraz korktum, ancak arkadaşım sadece “Al çok güzel” dedi. Biraz korktum ama harika oldu.

bundan sonra derren kağıtları veriyor  ve yüzüğü alıp çıkıyor.Burada ilginç olan şey satıcı yanındaki bayan ona söyledikten sonra farkediyor ve dışarı çıkıp Deren ı arıyor.

 

HÜSEYİN GÜNGÖR

Sertifikalı Hızlı Hipnoz Uzmanı  /Eğitmen

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)