Hipnoz Nasıl Yapılır? | Progresif Gevşeme Hipnozu

” Hipnoz nasıl yapılır “ konusundan bahsetmeden önce temel bir kaç konudan bahsetmemiz gerekiyor.Öncelikle hipnoz ve trans kavramlarını birbirinden ayırmamız gerekebilir.Çünkü bu konuda ciddi anlamda tanım karmaşası var.Bu iki kelime birbirine çok karıştırılıyor.Trans bir tür odaklanma durumudur.Bu odaklanma iç dünyaya veya dış dünyaya odaklanma durumudur.

Trans durumu oluşturmak için kullanılan her tekniğe “Hipnoz İndüksiyonu” olarak adlandırılır. TRANS oluşturmak için kullanılabilecek indüksiyon tipleri üzerinde herhangi bir sınır yoktur.

Gerçekten de, yüzlerce hipnoz indüksiyonu vardır. Hipnoterapistlerin büyük çoğunluğu bunlardan bir kaçını kullanıyor ancak her türlü indüksiyon yöntemi var. Gerçekten de, popüler bir görüş olarak bir cep saatini bile sallayarak bir trans durumu oluşturabilirsiniz  veya birisi yanıp sönen bir ışığa bakabilir, hareket halinde bir kristal veya bilgisayar ekranında bir şekilde tekrarlanan bir desen izlemeniz veya izletmeniz trans durumu oluşturmaktadır.

Bir hipnotik indüksiyon otuz dakika kadar uzun veya birkaç saniye kadar kısa olabilir. Otoriter olabilir  Ya da izine dayalı olarak yapılabilir. Birisinin  ne yapmaları gerektiğini söylediği otoriter indüksiyon, sahne hipnotizmacısının gerçekleştirdiğini gördüğümüz en popüler indüksiyondur.

DAVE ELMAN HİPNOZU

dave elman

Gerçekten yetenekli bir hipnoterapist, bir bireyi durumun böyle olduğunun farkında olmadan bile, çok derin bir hipnoz durumuna yönlendirme yeteneğine sahiptir. 1930 lu yıllarda nam salmış Dave Elman bir elinde bir bardak su diğer elinde sigarasıyla insanları hipnotize edebilme yeteneğinden çok emindi ve yeteneği çok kısa bir zamanda herkesçe duyuldu ve nam saldı.

Hipnotik anestezi üzerine hipnoz gösterileri yaptı ve bu anestezi yöntemleri yaklaşık 7 dakika gibi bir sürede oluyordu ve bu süre o yıllarda çok verimli bir süreydi.Tıp eğitimi almış bir çok doktor ve psikiatriste eğitim verdi.

Elbette kendisi hiç bir şekilde tıp eğitimi almamıştı.Şu anda yöntemi DAVE ELMAN HİPNOZU olarak adlandırılmaktadır.

Progresif Gevşetme İndüksiyonu

Progresif gevşetme indüksiyonu hipnoz seanslarımızda aşamalı bir gevşeme indüksiyonu kullanırız ve bu indüksiyon tarzı, tüm dünyadaki hipnoterapistlerin danışmanlık odalarında en çok kullanılan indüksiyondur.

Düzgün bir şekilde yapıldığında genellikle altı ya da yedi dakika kadar sürer ve hipnoz için uygun olan herkesin hipnotize edilmesi garanti edilir. Ancak mutlaka herkes de derin bir trans oluşturmaz. Fakat sorun değil, üretebileceği trans derinliği işimiz için çoğu zaman yeterlidir.

 Hipnoz Nasıl Yapılır ?

 

hipnoz nasıl yapılır?
hipnoz nasıl yapılır?

Şimdi bu kısım hipnoz nasıl yapılır diyenler için geliyor.

Eğer herhangi otohipnoz kayıtlarından birini dinlerseniz, öncelikle gözlerinizi kapatmanız ve birkaç derin soluk almanız istenecektir. Ardından, başınızdan başlayıp aşağıya doğru çalışan vücudunuzun belirli alanlarına odaklanmanız istenecektir.

Önce alnınıza ve yüz kaslarına odaklanırsınız, sonra boynunuzdan ve omuzlarından yavaşça ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın altına doğru hareket edersiniz.

Trans durumunu derinleştirmek için hipnotik telkin, bu aşamalar boyunca kullanılır. Çok keyifli, dinlendirici ve çok rahatlatıcı bir deneyim oluşturur. Kullanılabilecek birçok farklı varyasyonu vardır.

Beden farkındalığı ve gevşeme bu indüksiyonun mihenk taşıdır.Vücudun yukarısından  aşağısına kadar gevşetmeyi tercih ederim. Bunun daha etkili olduğunu değil aynı zamanda hipnoz için bir metafor olarak kişinin daha da derinleşmesini tetiklediğini düşünüyorum.

Vücudumuzun her bir bölümüne konsantre olurken, vücut otomatik olarak gevşer ve vücut rahatladığında zihin gevşemeye başlar. Hipnoz oluşturmak için kullanılabilecek birçok indüksiyon çeşidi bulunurken, terapötik bağlamda progresif gevşeme şüphesiz en etkili seçenektir. Basit bir yaklaşımdır ve hipnoz ile herhangi bir biçimde çalışan her kişi rahatça uygulayabilir. Her zaman uygun ve kolay olan bir hipnoz yöntemidir.

Bir hipnoterapistin başka bir yöntem kullanmasının genel nedeni, daha hızlı derinlik elde etmektir.Belki bir oturumda daha fazla terapi süresi sağlamaktır. Bazen de, terapistler bir  SEANS için kişinin mümkün olan en derin duruma erişebileceğinden emin olmalıdır; bu da farklı bir indüksiyon türü gerektirir. Tabii ki, bir indüksiyon, sadece hipnotik trans oluşturma sürecidir. Sonradan yaptığımız şeyler değişimi sağlamaktadır.

2 thoughts on “Hipnoz Nasıl Yapılır? | Progresif Gevşeme Hipnozu”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)