Hipnoz ve Hipnoterapi için Yatkınlık Testleri

Bir kişinin telkin ve hipnoz için ne kadar duyarlı olabileceğini test etmenin birçok yolu vardır.

Bunlar genelde Hipnoza Yatkınlık Testleri olarak bilinir.

Bu testlere genelde ihtiyaç duyulmaz ve klinik ortamda nadiren kullanılırlar.

Bununla birlikte, sahne hipnozcuları bu testlere çok güveniyor çünkü izleyicilerin( gösterinin yıldızları ) ne kadarının hipnoz için uygun olduğunu anlamakta bu testler çok etkilidirler.

İşte iki testin her ikisi de sahip olduğunuz hayal gücü derecesine ve onu ne kadar iyi kullanabildiğinize bağlıdır.

Onları kendiniz, arkadaşlarınız ve ailenizde denerken çok eğlenebilirsiniz.

Lütfen unutmayın: Bu  testler hipnoz oluşturmak için değildir ancak yalnızca  kişinin telkine ne kadar hızlı cevap vereceğini test eder.

Hipnoz Yatkınlık Testi
Hipnoz Yatkınlık Testi

Bir Ağır Bir Hafif

Bu  testi oturmuş veya ayakta olan bir kişi ile yapılabilir:

“Tamam, kollarınızı önünüze uzatın, sağ el avuç içi aşağı, sol el avuç içi yukarı … şimdi gözlerinizi kapatın. Şimdi, canlı bir şekilde, sağ el bileğinize çeken dev helyum dolu bir  balon ve solunda 10 ton ağırlığında bir demir olduğunu hayal etmenizi istiyorum … gerçekten hayal edin … hissedeceksiniz. Sağ kolunuz hafifleşip daha açık ve daha hafif olurken sol kolunuz ağırlaşıyor ve ağırlaşıyor … sağ kolunuz yukarıya doğru hareket ederken, sol kolunuz bu demir yükü altında aşağı inmeye başlıyor … “

Yaklaşık otuz saniye veya bir dakika kadar bu durumu devam ettirin. Bu arada helyum balonları ve kurşun ağırlık fikrini tüy torbası ve ağır kitap yığını gibi başka herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz. Kullandığınız fikirler ne olursa olsun, çoğu insan yavaşça sağ kollarını kaldırır ve sollarını yavaşça alçaltır, ancak çoğu bunu yapacaklarının farkında değildir ve gözlerini açtıklarında şaşkına dönerler!

 

Bazı insanlar daha farklı bir duruma girecek, sağ kol düşerken ve sol kol yükselecektir…. Eller çok hızlı açılıyorsa bilerek yapıyorlardır.Hiçbir hareket yoksa,  etkisiz hayal gücüne sahiptir veya kasıtlı olarak dirençlidir.

 

El Kenetleme

Bu test, sahne hipnozcuları tarafından oldukça sıklıkla kullanılır:

“Tamam, parmaklarınızı birbirine kenetleyin ve şimdi ellerinizi dışarıya doğru çevirin, böylece başparmaklarınız aşağıya doğru bakar … böylece dışarıya doğru tutun, onları gögüsünüz üzerinde kaldırın … ve şimdi onları ayırmaya çalışın. Ve denediğin güçleştiğini, daha sıkılaşıyor ve yapışıyor ,kenetleniyor sıkıştıkça … denediğin daha zor, onları ayırmanın imkânsız olduğunu farkediceksin …”

Birkaç saniye daha böyle devam edin. Hatta onlara ellerinin tutkalla yapıştıklarını da söyleyebilirsiniz. Bazı insanlar anında ellerini ayırır ve bu kişiler düşük ya da etkisiz hayal gücüne sahip olanlar veya  ‘bunu’ yapamayacağınızı göstermek isteyen kişilerdir; Çoğu zaman, elbette ki aslında tam tersini gösterdikleri zaman güçlü bir iradeye sahip olduklarına inanıyorlar.

 

Birçok kişi siz ellerini çözebileceklerini söyleyene kadar gerçekten ‘birbirine yapışacak ve ayıramayacaklar‘. Bu yüzden “Tamam, şimdi parmaklarınızın kilidini açabilirsiniz” diyebilirsiniz.

Bir kişinin hipnoza ne kadar iyi tepki verebildiğini ölçmek için bu hipnoz testleri birçok formda olabilir. Bunlar daha popüler olanlardan ikisidir. Testlerin şekli ne olursa olsun, hepsi hipnoz uzmanının kişinin hipnoz için ne kadar zaman istediğini belirlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 

Deneyimli bir sahne hipnozu uzmanı birkaç kişi içinden  yirmi saniye içinde kimin hipnoza iyi cevap vereceğini bilebilir. Hipnoza Yatkınlık Testlerinin ne kadar hızlı ve etkili olabileceği gözler önündedir.

 

 

Benzer Konular:

1 thought on “Hipnoz ve Hipnoterapi için Yatkınlık Testleri”

  1. Hüseyin bey merhaba, özel ya da grup olarak hipnoz seansları yapıyor musunuz? Yapıyorsanız şartlarınız nelerdir? Bilgi vermenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)