Hipnoz Nedir?: Hipnozun Temel Fikri

Peki Hipnoz Nedir?

Hipnoz büyülü bir şey değildir.

Hipnoterapi ve psikoterapide yaygın olarak kullanılan bilimsel olarak kurulmuş bir tekniktir.

Çevreden aldığımız neredeyse tüm bilgi, bilinçaltına ulaşmadan önce bilinçli zihin tarafından işlenir.

“Neredeyse tamamı” diyorum, çünkü bazen bilinçsiz olarak dışarıdan gelen uyaranlara bilinçsizce neler olduğunu bilinçli olarak fark etmeden yanıt veririz.

Örneğin, dinlediğiniz şarkılara tamamen gömülmüş olsanız bile, sürüş esnasında yolda bir tıkanıklık görürseniz frene basarak direksiyonu anında çevirirsiniz.

Bu senaryolarda, yalnızca tüm eylemin ardından tamamen bilinçli olabilirsiniz.

Bununla birlikte, bunlar nadir durumlardır.

Çoğu durumda aldığımız yeni bilgiler önce bilinçli zihin tarafından işlenir.

Bilinçli zihin(kritik faktör), filtreleme, silme veya bozulma ile yalnızca inandırıcı ve gerçek olarak doğrulanabilen bu bilginin geçmesine izin verir.

Örneğin, sana “Dünyanın en akıllı kişisi sensin” dediğimde, ilk önce bu bilgiyi bilinçli zihinle işliyorsun.

Bilinçli zihniniz, bilinçaltı zihninize inanç sistemini (bilgi veri tabanı) taramasını ister; böylece bilginin doğruluğunu kanıtlayabilir veya reddedebilir .

Sana “Sen bir kutup ayısısın” dersem beyaz bir kutup ayısı imgesi aklından geçecek.

Zihininiz daha sonra bu bilgileri, kendinizle ilgili olan inançlarınızla (ör. “Insanlık hali”) karşılaştırır.

Size söylediğimle kendiniz hakkında inandığınız arasında bir benzerlik bulamazsanız, bilinçli zihin “Sen kutup ayısısın” sözünü reddedecek ve onu bilinçaltına göndermesine izin vermeyecektir.Bu da inanca dönüşmeyecektir.

Hipnozun Temel Fikri Nedir?

Hipnozun temel fikri şudur: Eğer birisinin bilinçli zihnini(kritik faktör) atlayarak, onlara verdiğimiz bilgilerin doğrudan bilinçaltı zihninde emilmesini sağlayabilirsek bu şekilde yeni fikirler veya bilgiler alırken, kişinin bilinçli zihniyle herhangi bir filtreleme veya incelemeye takılmayız.

Bir kişinin bilinçaltı zihnine, bilinçli zihinine takılmadan doğrudan bir fikir yerleştirirken başarılı olabilirsek, fikir bir inanca dönüşebilir ve dolayısıyla kişinin davranışını değiştirebilir.

Tüm psikolojimiz inançlarımız etrafında dönüyor.

Bir kişinin inançlarını bir şekilde değiştirebiliyorsanız, davranışlarını kolayca değiştirebilirsiniz.

Yani hipnoz, bir kişinin bilinçli filtreleme sürecini atlamak ve fikirlerinizin ve önerilerinizin bilinçaltındaki zihin tarafından doğrudan absorbe edilmesine izin vermekle ilgilidir.

Hipnoz fikrini açıklığa kavuşturmak için mükemmel bir benzetme yapalım, girmek istediğiniz bir bir ev olduğunu ve önündede bir bekçi köpeği olduğunu HAYAL EDİN.

Diyelim ki, yabancı birini görünce çılgınca havlayan vahşi bir köpek tarafından korunan bir evin içine girmek isteyen bir hırsızsınız. Ev bilinçaltı zihindir. Köpek ise bilinçli zihindir.

Siz girmeye başlar başlamaz köpek yabancı olduğunuzu (yeni bir fikir) fark eder ve çılgına dönerek havlamaya başlar , önünüze çıkar eve girmenizi engeller .

Ama siz akıllısınız ve umutsuzca içeri girmek istiyorsunuz. O zaman akıllıca bir strateji bulursunuz.

Köpeğe bir kemik atarsınız, böylece lezzetli kemiğin tadına bakarken sizde içeri girersiniz.

Köpeğin dikkatini  başarıyla dağıttın.

Artık eve dirençle karşı karşıya kalmadan girebilirsiniz.

Bilinçli filtreleme sürecini atlayabildiğinizde, bir kişinin bilinçaltını programlamak istediğiniz fikre az direnç uygulanır ya da hiç direnç uygulanmaz.

Bu hipnozdur sevgili arkadaşlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)