Sporcuların En Büyük Kabusu TÜKENMİŞLİK SENDROMU

Sporcuların En Büyük Kabusu YİPS ( Tükenmişlik Sendromu )

Son zamanlarda spor performansı çalışmaları konusuna giren yeni sözlerden biri de tükenmişlik sendromu ( yips) dur. Bu sıklıkla sakat bırakıcı sendrom amatörlerden deneyimli profesyonellere kadar bir çok kişiyi etkileyebiliyor. Gittikçe daha fazla atlet, Yips ten dolayı spor dünyasından çekilmek durumunda kalıyor.

Peki…

Tükenmişlik  sendromu Nedir?

Yips sporcuların yaptıkları sporda yaşadıkları belli bir travmadan  veya yaşadıkları yoğun endişeden sonra ortaya çıkan ve sporcunun performansını büyük oranda zedeleyen bir psikolojik travmadır.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nedir ?

Yipse yakalanan sporcu ; psikolojik olarak istediği performansı hiçbir zaman yakalayamaz.

Kendini kas kasılmaları ve heyecan artımı,olabilecek en kötü senaryoları düşünme ve korkma olarak gösteren tükenmişlik sendromu ( yips ) bir çok sporcunun sporu bırakma sebebi olarak gösteriliyor.

Division 1 College golfçüsü J.Putter İyi bir golfçüyken bir anda bazı problemler yaşamaya başladı.Performansı düşüyor ve devamlı bir zihinsel düşüş girdabına sürükleniyordu.

Bu yıllarca sürdü; Bunun neden olduğunu bilmiyordu, ancak onu kontrol edemeyeceğini biliyordu. J.Putter’i bu durumun zihinsel bir şey olduğunu fark etti ve zihnini değiştirmesi gerektiğini fark etti ve bunun üzerine çalıştı.

Sonunda bilinçaltı zihnini yeniden programlamak için yoğun bir hipnoz terapisine başlattı. Hipnoz yoluyla, performansını düşüren otomatik tepkileri değiştirerek, onu negatif ve stres durumuna sokan  kaygılı durumdan  kendine güvenen, kontrollü ve rahat bir oyuncuya dönüştü.

Tommy Amour ile ilgili görsel sonucu1930’ların sonlarında profesyonel golfçu Tommy Amour medyada ön plana çıktı. Tommy Amour kontrol edilemeyen titremeler ya da çarpıklıklardan dolayı acı çekiyordu ve bu oyunu ortaya koyarken çok kolay anlaşılıyordu.

Birçoğu, bu sorunun nedenini bir başarı  durumuyla ile belirlemeye çalıştı. Mayo Kliniği, çalışmalarında bu probleme neden göstermekte zorlanıyordu. Bir zamanlar Yips’in her zaman performans endişesi ile ilişkili olduğu düşünülüyordu.

Bununla birlikte, bazı kişilerin belirli kasları etkileyen nörolojik bir bozukluk olan fokal distoni nedeniyle Yips’e sahip olduğu görülüyordu. Mayo kliniği daha sonra Yips’in aslında psiko nöromüsküler bir sıkıntı olduğunu doğruladı.

 

 

Tükenmişlik Sendromu Çözüm Yolları  Nelerdir ?

Tükenmişlik Sendromu tedavileri  genel olarak şunlardır:

  • Rahatlama
  • Görselleştirme
  • Olumlu düşünme.

Özellikle olumlu düşünme kaygıyı azaltmaya, yoğunlaşmayı artırmaya ve Yips korkusunu hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Gevşeme

Bir müsabakada rahatlama, bir atlet için zor olabilir.Stres ve baskı dolu bir oyun sırasında bir sporcu kendi otomatik heyecanını nasıl (olumsuz veya olumlu) değiştirebilir ve daha rahat bir hale gelebilir? Tam da bir spor performansı hipnoterapistinin yardımcı olabileceği şey budur. Bir spor performansı hipnoterapisti, endişe ve rahatlamanın  bir birlerini tetikleyecek şekilde kişinin kötü duruma girdiğinde otomatik olarak iyi durumu tetikleyecek yeni bir nöral alışkanlık oluşturabilir.Bu yöntem Tükenmişlik Sendromu çareleri arasından sadece bir tanesidir.

relaxation athlete ile ilgili görsel sonucu

 Görselleştirme

Bir hipnoz uzmanı olarak olarak, beni görmeye gelen birkaç sporcuyla çalıştığımda çoğu sporcu, performanslarının olumsuz sonuçlarını hayal ettiklerini söylüyordu. Bu görüntüler zamanla kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetin temelini oluşturur. Bilinçaltı zihnini istenmeyen sahnelerden kurtarmaya ve pozitif görselleştirme üretmeye çalışan hipnoz ile çalışmak, tam da bilinçaltı zihninin ihtiyaç duyduğu şeydir ve bir sporcunun zihnindeki olumsuz imajı değiştirmesine yardımcı olabilir.

visualization athletes ile ilgili görsel sonucu

Olumlu Düşünme

Bir sporcu, olaydan önce düşeceğini ya da kaybedeceğini düşünüyorsa nasıl sakin alabilir?

Bilinçaltı zihin ve onun otomatik reaksiyonunu hipnoz uzmanı değiştirebilir ve düşüncelerini yeniden çerçevelemesine yardımcı olabilir.

Tükenmişlik sendromundan kurtulma yöntemleri arasında kullanılan bir diğer yöntem hipnozdur.

Hipnoz, şartlı zihinsel tepkiler ile fizyolojik sonuçlar arasındaki köprüdür. Bu nedenle, bu sonuçlar başarısını etkileyebilir. Otomatik yanıtlarının tamamında, bilinçaltı zihin, şartlı zihinsel tepki ile kas sinirleri bir eylem arasındaki bağlantılıdır.Tükenmişlik sendromu herkesi etkileyebilir.

Genç oyunculardan en deneyimli profesyonellere kadar.

Bilinçaltı zihin ve onun otomatik tepkilerini anlayan, bir sporcunun zihinsel oyununu fiziksel özellikleriyle ilişkilendiren ve başarılı bir sonuç yaratan kişi bir hipnoz uzmanıdır.

tükenmişlik sendromu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)