Subliminal Mesaj Nedir? | Subliminal Nedir? | Gizli Hipnoz

Subliminal Mesaj Nedir?

Bir bilinçaltı mesaj , bilinçli algılamanın çok üstünde olan ve bilinçli bir şekilde eleştirisel olarak filtreleyemediğimiz görsel veya işitsel mesajların hepsine subliminal mesaj denir.

Örneğin: Bazen alışveriş merkezine gidersiniz ve aklınızda almanız gereken şet dışında başka şeyler aldığınızı da farkedersiniz.Bunun sebebi izlediğimiz reklamlar siz öyle dşünmesenizde sizi bilinçsiz bir şekilde etkiliyor.Bunun Subliminal Mesajların gücü olduğunu artık biliyoruz.

Peki bu Subliminal mesaj lar bizi nasıl etkiliyor?

Bilinçli zihninizin eleştirisel bir tarafı var ve biz buna kritik faktör diyoruz.Bu kritik faktör zihninize giren her şeyi denetlemekle yükümlüdür.

 

Her düşünce ve fikir kritik faktör tarafından analiz edilir ve işlenir.Bununla birlikte subliminal mesaj ları bilinçli olarak algılayamadığımızdan dolayı direkt olarak bilinçaltı zihin ile temas kurmaktadır.

Subliminal Mesaj hakkında kısa bir açıklama

  • Bilinçli olarak algılayamadığımız işitsel ve görsel mesajların tümüdür.
  • Bilinçli zihininin algılayamadığını bilinçaltı zihin algılar.
  • Subliminal mesaj ın etkili olması için tekrar gerekir.

 


Subliminal Mesajlar Nasıl Çalışır?

Örtülü mesajların,kritik faktörü atlatma durumu bir çok araştırma ve bilimsel deneylere neden oldu.Bir çok uzman hipnozdaki aynı mantık ile kritik faktörü bypass edip bilinçaltını etkilediğini savundu.Günümüzde bunun örnekleri genel olarak subliminal mesajlar  ses kayıtlarında daha çok bulunuyor.

Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü satılamaz haline getirmek  için o şey ile kötü olan bir sembolü aynı çerçevede işlenmesi gizli mesajın en yaygın kullanılma şeklidir.

Yapılan çalışmalar hipnoz için yatkınlık gösteren belli bir kitlenin  bu S. Mesajlardanda etkilendikleri gözlemlendi.Subliminal mesajlar reklamcılık ve ikna alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde gizlice saklanan karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri  örtülü mesaj örneklerindendir.

 

 

Bu konuda tüm dünyadaki televizyon yayıncılığında oldukça hassasiyet olsa da bu mesajlar, kullanılmaya devam edilmiştir.

Ülkemizde ise 2011 yılında yürürlüğe giren bir kanun ile bilinçaltı mesajların televizyonda kullanımı yasaklanmıştır.

TBMM’de 15 Şubat 2011 tarihinde kabul edilen 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 9.maddesinin 2.fıkrası gereği “Ticarî iletişimde bilinçaltı teknikleri kullanılamaz.”

Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Subliminal_mesaj

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)