Hipnoz Teknikleri :Büyülü Uyum ve Aynalama Tekniği

  

Hipnoz Teknikleri :Büyülü Uyum ve Aynalama Tekniği 


Aynalama tekniği
 , en etkili hipnoz teknikleri nden biridir. Bilinçsiz zihinlerinin bilinç seviyesinin altında nasıl çalıştığına ve nedenini bilmeden neden bazı insanlardan hoşlanırız konularında bize objektif bir bakış sağlar.

 

Aynalama Tekniği , adından da anlaşılacağı gibi, karşınızdaki bir kişinin davranışlarını karşı tarafa aynı şekilde yansıtmanızı sağlayan hipnoz teknikleri nden biridir. Başka bir kişinin jestlerini, ses tonu ya da hatta mimiklerini’i kopyalamak aynalama durumu oluşturur. Aynalama tekniği , düzgün bir şekilde yapılma kaydıyla birçok avantaja sahiptir.

 

Uyum Kurmanın Temel Düşüncesi

 

Neden örümceklere ilgili korku veya tiksinme hissederiz de, maymunlar  hakkında aynı şeyi hissetmeyiz?

Hipnoz Teknikleri

Hipnoz Teknikleri

Bunun bir nedeni, diğer memelilerin böceklere kıyasla bize daha çok benzemesidir.

 

Diğer insanlar gibi sevmeye ve kendimizi rahat hissettirmeye çalışıyoruz. Bu evrimsel bir avantaja sahiptir, çünkü diğer insanlarla daha yakın yaşarsak hayatta kalma şansımız daha da artmaktadır.

 

Dolayısıyla bir organizma insanlardan ne kadar farklı görünürse,bizde o kadar çok rahatsız oluruz. Kısacası, bilinçaltımız, bize benzeyen ya da bizimle bir çeşit benzerlik paylaşan insanlar dan hoşlanmamızı sağlamaktadır.

 

Bu, yabancı bir ülkede kendi kültürel veya etnik kökene ait bir kişiyle tanıştığınızda veya yabancılarla dolu bir odaya girdiğinizde daha önceden tanıştığınız insanlarla neden oturmayı tercih edersiniz?

İşte cevabı UYUM dur.

 

Aynalama tekniği nde , diğer kişinin bilinçaltı zihnini onlara benzediğimizi ikna etmeye çalışıyoruz. Şayet başarılı bir şekilde yaparsak kişi bizim çevremizde rahat hisseder ve nedenini bilmeden bizden hoşlanmaya başlayabilir.

 

Bir dahaki sefere biriyle rahat bir konuşma yaptığınızda, ikinizin de beden dilini fark etmenizi istiyorum. Benzer hareketleri veya birbirinin ayna görüntüleri olan jestleri kullandığınızı fark edeceksiniz. Elleriniz aynı konumda olabilir veya bacaklarınız tamamen aynı yönde olabilir.

 

aynalama yöntemi nedir

 

 Hipnoz Tekniği: AYNALAMA Yöntemi

Aynalamanın boyutu, ilgili kişiler arasındaki konfor seviyesinin doğrudan ölçüsüdür.Birisi etrafında kendimizi rahat hissettiğimizde, bu durum bilinçsizce olur. Fakat bu fenomen aynı zamanda aynalama gibi ters olarak da ortaya çıkabilir.Aynalamada, başta böyle hissetmeseler de, başkalarının jestlerini bilinçli olarak etrafımızda rahat hissettirmek amacıyla kopyalar veya taklit ederiz.

 

Bir görüşme sırasında birisini aynalamaya çalışırken, hareketlerinden şüphelenebileceklerinden aniden jestlerini kopyalayamazsınız. Bilinçdışı zihinleriyle iletişim kuruyorsunuz, bu nedenle bilinçli zihinlerinin farkedemiyeceği  kadar yavaş olmamız gerekiyor.

 

Hareketlerinizle % 100 benzer görünene kadar yavaşça hareketlerini tek tek kopyalayın. Bir jest değiştirirlerse sizde taklitedersiniz, ancak fark edilmesini önlemek için 10 saniye sonra yaparsınız.

 

Aynalama tekniği nde başarılı olduğunu ve diğerinin rahat hissettiğinden emin olmak istiyorsanız,ses tonunuzu normalden biraz aşağı düşürün. Kişi bilinçsizce sizi kopyalar ve oda ses tonunu düşürürse aynalama girişimi başarılı olmuş demektir.

 

Daha önce de bahsettiğim gibi, beden dilini kopyalamanın yanı sıra, aynı ses tonunu kullanarak veya ortak çıkarlardan bahseterek benzerliğinizin kişinin bilinçaltı zihnini ikna edebilirsiniz.

 

aynalama yöntemi nedirKişinin söylediği özel kelimeleri tekrarlamak ta oldukça etkili bir aynalama tekniğidir.Kişi  “spesifik” kelimesini çok kullanıyorsa sizde çokta belli etmeden cümlelerinizin içerisine yerleştirin.

 

Birisi size “Talking Tom” uygulamasını ilk gösterdiğinde gülümsediğinizi hatırlıyor musunuz?, bu kedi sizin sözlerinizi taklit eden bir uygulama… Neden sizi gülümsettiğinizi bu yazıyı okurken fark etmişsinizdir.

 

Uygulama çok ünlü oldu (23 milyondan fazla Facebook kitlesi var) ve şimdi bunun mevcut birçok versiyonu var .

Çevrenizde birilerini rahat hissettirerek elde edebileceğiniz tüm avantajları düşünün. Eğer bir satış elemanı iseniz, o zaman müşterinin etrafında rahat hissetmesi durumunda bir satış yapma şansı önemli ölçüde artabilir.

 

Bir iş ortamında, müzakerenizin başarısı, diğer kişiyi ne kadar rahat hissettirdiğinize büyük ölçüde bağlı olabilir.

 

Son sözler

Yansıtılmayı çok dikkatli ve yalnızca gerektiğinde kullanmalısınız. Tek başına aynalama, bir manipülasyon tekniği olmasına rağmen, bunu dikkatli bir şekilde kullanmanızı öneririm.

Hipnoz İndüksiyonları hakkında bilgi sahibi olmak için makalemi okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)