Trans Oluşturan Durumlar: AŞIRI YÜKLEME FENOMENİ

Trans Oluşturan Durumlar: AŞIRI YÜKLEME FENOMENİ

Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki (Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki: Bilgi İşleme Kapasitemizin Bazı Sınırları) Psikolojide en fazla alıntı yapılan yayınlardan birisidir.Yayın 1956 yılında Princeton Üniversitesi Psikoloji Bölümünden bilişsel psikolog George A. Miller tarafında yapılmış ve Psychological Review dergisinde yayımlanmıştır.

Özetle yayında “Ortalama bir insanın çalışan belleğinde tutabileceği nesnelerin sayısı 7 ± 2 ‘dir.” denilmektedir. Bu durum genellikle Miller Kanunu olarak adlandırılır.

Miller’e göre ortalama bir insan, kısa süreli hafızasında geri çağrılabilen öge sayısı (bellek genişliği) 7 ± 2 ‘dir. Bu ögeler rakamlar veya kelimeler olabileceği gibi birbiriyle ilişkili bir grup bilgi de olabilir. İnsan beyni bilgiyi belleğe alırken gruplama yapar. Birbiriyle ilişkili bilgi önce gruplanır ve daha sonra bir bütün olarak ele alınır.

Bu yöntem çalışan belleğin daha etkin kullanılmasını sağlar ve kapasite arttırılmış olur.

jackiechan

Örneğin; 34007145320121071 sayısı rakam rakam ezberlenmeye çalışılırsa çalışan bellek kapasitesi aşılır. Bunun yerine 34, 007, 1453, 2012 şeklinde 4 grup olarak ayrılıp ezberlenirse bu bilgi çalışan bellekte işlenebilir.

confusion

Miller Kanunu’na göre kısa süreli hafızaya 7 ± 2 kuralını aşacak şekilde bilgi yüklenmeye çalışılırsa kapasite aşılır ve insan beyni hata yapmaya başlar.Buda trans durumu oluşturur. Örneğin hipnoz uygulamalarında uygulayıcı hipnoz yapılan kişiye fazla sayıda bilgi vermeye başlar, bir süre sonra bellek kapasitesi aşılır ve yeni emirler bilinçaltına gitmeye başlar.

Buna hipnozda aşırı yüklenme denir. Aynı şekilde bir satış stratejisi olarak satıcı müşterilere ürün hakkında fazla miktarda bilgi vermeye başlayınca aşılan kapasite nedeniyle bir süre sonra yeni bilgiler belleğe alınmamaya başlar, bu süreçte en fazla tekrarlanan ve vurgulanan sözcük, örneğin “avantajlı, ucuz” gibi kelimeler akılda kalan tek kelime olur ve müşteriyi ürünü alması gerektiği konusunda daha fazla motive eder.

 Richard Bandler:Aşırı Yükleme Fenomeni

dr-richard-bandler

1955 yılında George Miller, “Sihirli Sayı 7 ± 2 başlığını taşıyan klasik denemesinde, insan ve hayvan algılarıyla ilgili muazzam sayıdaki araştırmayı özetleyen bir değerlendirme yapmıştı. İnsanlarda aynı anda sadece  yedi bilgi dilimini bilinç düzeyinde işleyecek bir yetenek var. Bu sayı geçilince aşın yüklenme durumu ortaya çıkıyor ve hata yapılmaya başlanıyor. Yedi sayıyı sırayla söylerseniz, herhalde onu bilincinizde hatasız tutabiliyorsunuz.

Size dokuz sayılık bir küme verirsem, eminim doğru hatırlamakta çok daha fazla zorlanıyor ve hata yapmaya başlıyorsunuz. Her sayı bir bilgi “dilim”ini oluşturuyor. Yinede, siz ya da ben dokuz sayılık bir diziyi üçerlik üç kümeye ayırırsanız, aynı dokuz sayıyı çok daha kolay hatırlayabiliyorsunuz .Çünkü artık, her biri üç sayıdan oluşan sadece üç dilim bulunuyor.

Bilgileri daha büyük kümeler halinde gruplandırarak, aynı 7 ± 2’lik bilinçli dikkat kümelerinden oluşan daha fazla bilgiyi işleyebiliyorsunuz. Yedi yaprağa, yedi çubuğa, yedi ağaca ya da yedi ormana bilincinizle dikkat edebilirsiniz. Ne kadar çok şeyi izleyebileceğiniz, işlemeniz gereken bilgi dilimlerinin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Hangi dilim büyüklüğünü seçerseniz seçin, 7 ± 2 dilimlik bilgilere bilincinizle dikkat ettiğinizde, başka şeyleri bilinçli düzeyinizde değerlendiremeyen bir duruma gelirsiniz. 7 ± 2 dilimlik bilgilerden daha fazlası sizde aşırı yükleme durumu yaratır ve ancak bilinçdışı düzeyinde işlenebilir.

Richard Bandler-JohnGrinder /Transformation kitabından alınmıştır

Bununla birlikte aşırı yükleme fenomeni, dolandırıcılar,satış uzmanları, yan kesiciler ve hipnoz uzmanları tarafından kullanılmaktadır.Aşağıdaki videoda Derren Brown kişinin bilinçli zihnini aşırı yükleyerek kişinin cüzdan ve telefonunu almaktadır.Buna pickpocet denmektedir.

Aynı şekilde hipnoz teknikleri arasında Butterfly Induction adındaki indüksiyonda trans oluşturarak AŞIRI YÜKLEME FENOMENİ prensibini kullanmaktadır.Aynı etkiyi yaratmakta ve kişilerin çok hızlı derin transa girmelerini sağlamaktadır.Bu indüksiyondan eğitimlerimde oldukça ayrıntılı bir şekilde bahsetmekteyim.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konuşma Başlat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ? :)